manage_accountsKIVGADER Üye Girişi

DökümanlarDölsüz Yumurtalar
Dökümanlar > calendar_month16.06.2010

Dölsüz Yumurtalar

Dölsüz yumurtaların bir çok sebebi olabilir. Erkek MuhabbetKuşu dölleyememiştir yahut Dişi döl almadan önce kuluçkaya yatmıştır; Ayrıca bir çok ortak sebepten biri uygunsuz tünekler (Tüneklerin şekli, durumu yada sallanması) sonucunda çiftleşilse de dölsüz yumurta(lar) gelebilir. Bazen ilk yumurta dölsüz, sonrakiler döllü olabilir. Eğer ard arda bir kaç yumurta dölsüz ise çift bir süre ayrılmış, dinlenmiş yada eş değilde kardeşçe yaşamış olabilirler. Bu eksiklik, her ikisinde de geçici yada birinin doğurma organlarında kalıcı hasardan kaynaklanıyor olabilir. İlk 2 kuluçkada dölsüz yumurtalarla karşılaşılmışsa, bu ikiliye başka eşler seçtirerek üretim kafesine alıp her iki çifttende yavru alıp alamayacağımızı görebiliriz. 

     

Malesef tüm kuluçkalar üreme dönemi başlangıcında döllü yumurtalarla başlanıp, sonlara doğru verimin düşmesiyle devam ediyor. Bunun başlıca sebebi kuşlardan çok sayıda kuluçka alınması ve o kuluçka süreçlerindeki yetersiz beslenmedir. Bayatlamış tohumlarda E vitamini azalıyor ve A vitamini, protein, yağ asidi, B2 ve B7 vitaminleri ve amino asit eksiklikleri yumurtaların boş çıkmasına sebep olabiliyor.Verimsizliğin diğer sebepleri soğuma, olumsuz şartlar, kötüye giden sağlık durumu, bulaşıcı hastalıklar, aşırı üreme, kükürtlü ilaçların sorumsuz kullanımı ve uzun süreli yapay aydınlatmadır.

     

Çevre ve canlı vücut ısısı önemlidir; Sperm hücrelerinin hareketlilik ve dölleyebilme kabiliyeti kazanabilmesi için 24 saatten daha uzun bir zamana ihtiyaçları vardır. Bu durumdan ötürü yumurtaların boş olmasına kritik üreme ortamlarında sıklıkla karşılaşılabilir.Tüm kuluçka dönemince bir yumurta diğerlerinden uzak tutulabilir; Anne MuhabbetKuşu onun boş bir yumurta olduğunu anlamıştır. Bu davranışı, biğer yumurtalar içindeki embriyoların sahip olduğu ısıyı düşürmemesi içindir; zira boş bir yumurta çevresini de soğutacaktır.
Biz Birlikte Guzeliz

DERNEK BİLGİLERİMİZ

placeAyvansaray Mahallesi Mustafapaşa Bostanı Sok No.6 Fatih / ISTANBUL
phone0850 550 90 90
emailkivgader@gmail.com

SİTE HARİTASI

homeAna Sayfa
emoji_eventsDerneğimiz
groupÜyelerimiz
descriptionDöküman
campaignDuyurular
celebrationOrganizasyon
photo_cameraGaleri
location_onİletişim
menu_bookZiyaretçi Defteri

DUYURULAR

Dernek Duyuruları
Federasyon Duyuruları
Yarışmalar ve Resimler
Yarışma Duyuruları
Bilezik Duyuruları
Üye Kümesleri


© 2024 Site içerisindeki tüm materyaller 'Kıvgader' kısaltma adı ile anılan 'Kıvrık Gagalılar ve Kafes Kuşları Üreticileri Derneğine' aittir. Görsel ve Yazınsal içeriklerin kaynak belirtmeden kopyalanması kesinlikle yasaktır.
Kivgader