manage_accountsKIVGADER Üye Girişi

DökümanlarAşılama Metodları
Dökümanlar > calendar_month02.06.2010

Aşılama Metodları

Aşılama metodları1.Yanlız sağlıklı hayvanlara aşı uygulanmalıdır.2. Hırıltılı solunum,ishal,topallık v.s gibi hastalık belirtisi gösteren kuşlara kesinlikle canlı aşı yapılmamalıdır.3. Taşıma, yuva değiştirme gibi aşılama öncesi ve sonrası strese neden olabilecek   uygulamanlardan kacınılmalıdır4.Aşılar uygun koşullarda yani 4-8 derece arasında saklanmalı kesinlikle dondurulmamalıdır.İÇME SUYU İLE AŞILAMAİçme suyu ile aşılama bizlerin en yaygın olarak kullandığı aşılama şeklidir. Bu uygulamada özellikle dikkat etmemiz gereken hususlar;1.Tercihen sabah veya akşam saatlerinde yapılmalıdır.2.Aşı hazırlamada kullanılacak ekipmanlar(Suluk,Ölcek v.s)dezenfektan madde içermemelidir.

Aşılamadan önce suluklar temizlenirken kesinlikle dezenfektan veya klor içeren su kullanılmamalıdır.3.Kullanılacak su temiz ve soğuk olmalıdır.4.Kullanılacak su kesinlikle klorlu olmamalıdır.5.Kullanılacak aşı prospektüsüne uygun hazırlanmalı, fazla veya az olmamalıdır.6.Aşı için kullanılacak suya 1 lt. Bazında 40 gr süttozu ilave edilmesi aşının dayanıklılığını arttırır.7.Aşı ve aşılı su güneste bırakılmamalıdır.8.Aşılama gününde suluklar eğer hava sıcak ise 1 saat, normal ise 2 - 3 saat kaldırılmalıdır.9.İdeal bir aşılama için suyun 60 dakikata tüketilmesi gerekir.Bu sürede mümkün olmuyorsa Maximum 2 saat beklenmelidir.GÖZE DAMLATMA İLE AŞILAMACanlı aşıların verilme metodları içinde en etkili yöntemdir. Tam doz uygulandığı zaman çok etkilidir.GAGA DALDIRMA İLE AŞILAMAEtkili yöntemlerden biridir.Kusun burun delikleri dahil suluğun içine sokarak yapılır.İNJEKSİYON İLE AŞILAMAHem canlı hem inaktif aşılar yapılabilir.İnjeksiyon yöntemi daha çok inaktif aşılar için kullanılan bir yoldur.Hem kas içi,hem derialtından uygulanmaktadır. Aşının dozajı ne fazla ne eksik olmalıdır. İnjeksiyon boyun derisinin altından yapılabileceği gibi göğüs ve bacak kasındanda yapılabilmektedir.YEM İLE AŞILAMABu yöntemle daha çok canlı aşılar yapılabilmektedir.Hastalıkların cevreye yayılmasında önemli rol üstlenen serce ve yabani güvercinlerin aşılanmasında bu yöntem kullanılabilir.YUMURTA İÇİ (İn ovo)AŞILAMASIKuluçkada yapılan bir aşı yöntemidir.Bu sistemle vitamın ve antibiyotik enjeksiyonuda mümkün olabilmektedir.
Biz Birlikte Guzeliz

DERNEK BİLGİLERİMİZ

placeAyvansaray Mahallesi Mustafapaşa Bostanı Sok No.6 Fatih / ISTANBUL
phone0850 550 90 90
emailkivgader@gmail.com

SİTE HARİTASI

homeAna Sayfa
emoji_eventsDerneğimiz
groupÜyelerimiz
descriptionDöküman
campaignDuyurular
celebrationOrganizasyon
photo_cameraGaleri
location_onİletişim
menu_bookZiyaretçi Defteri

DUYURULAR

Dernek Duyuruları
Federasyon Duyuruları
Yarışmalar ve Resimler
Yarışma Duyuruları
Bilezik Duyuruları
Üye Kümesleri


© 2024 Site içerisindeki tüm materyaller 'Kıvgader' kısaltma adı ile anılan 'Kıvrık Gagalılar ve Kafes Kuşları Üreticileri Derneğine' aittir. Görsel ve Yazınsal içeriklerin kaynak belirtmeden kopyalanması kesinlikle yasaktır.
Kivgader